Doğum Koçluğu Eğitimi

Doğum Koçu Nedir?

Anne adaylarının hamilelik süresinde yanlarında olarak her konuda onlara destek olmak ve doğum serüvenini teknik yollarla anlatmaktır. Onlara verilecek her destekte doğru bilgilerle kafalarındaki soru işaretlerini atarak yanıt vermek bu işin ana konusudur. Anne karnında her geçen gün büyüyen bebekleri hakkında da gerekli detayları deneyimli şekilde aktaran kişilere doğum koçu adı verilmektedir.

Doğum Koçluğu Eğitimi Kimlere Verilir?

Anne adaylarına en özel destek veren doğum koçları bu mesleği yapabilmeleri için bazı kriterlere de sahip olmaları gerekir.  Doğum koçluğu yapmak isteyen kişiler bu sertifikaya sahip olamayabilir.  Doğum koçluğu eğitimine katılan her birey belirli bir beceri kazandıktan sonra doğum koçluğu öğrenim belgesi almaya hak kazanır.  Eğitme katılan herkes belirli bir değerlendirme yapılarak sertifikalarına söylenen tarihte kavuşma hakkına sahiptir.  Bambaşka bir meslek edinmek için doğum koçluğu alternatifini değerlendirilebilir. Anne adaylarının bu zorlu ve heyecanlı bekleyiş süresinde doğum koçları ellerinden gelen tüm desteği vererek minik misafirin daha kolay şekilde gelmesini sağlarlar.

Doğum Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Doğum koçluğu sertifikası alan kişiler bu alanda birçok kurum ve kuruluşta hamile kadınlara eğitim vermesi için görevlendirilir. Doğum koçluğu sertifikası bu aşamada devreye girerek, danışan hamilelere en doğru ve en net bilgilinin verilmesiyle görevin başlaması anlamını taşır. Doğum koçluğu sertifikası sayesinde istenilen şehir ve ülkede doğum koçluğu aktif bir şekilde yapılabilir.  Hastaneler, doğum ile ilgili özel klinikler veya birçok bu alanda hizmet veren yerlerde doğum koçluğu sertifikası kişiye istihdam sağlayacaktır. En özel ve güzel görev ise dünyaya gelemeye hazırlanan bir bebeğin anneye kattığı müthiş duyguyu yakından görmek olacaktır.

 Eğitim Şekli: Örgün eğitim modeli

Eğitim Süresi: 60 Saat


Ders eğitim Modülü

  – Doğuma ve anneliğe hazırlık sürecindeki en önemli danışmanlık olanağı

  – Anne adaylarına hızlı psikolojik destek

  – Gebelik ve doğum psikolojisi, anne ve bebek ilişkisi

 – Doğal doğum felsefeleri

– Temel doğum bilgisi

  – Bireysel danışmanlık teknikleri

   – Doğum koçu eğitimi

– Gebelik sonrasında lohusalık ve emzirme dönemlerinde görülen psikolojik sorunlar

  – Gebelikte beslenme ve anne sütü

 –  Emzirme teknikleri

-Lohusalık ve yeni doğan bebek bakımı

 -Doğal olarak nefese ilk giriş

 – Gebelikte yoga ve pilates dersleri

 – Profesyonel sunum teknikleri

– Yetişkin eğitimi

 Eğitim Sonunda Nasıl Bir Sertifika Alacaksınız

60 saatlik Doğum Koçluğu sertifikanız örgün eğitim sertifikası şeklinde olup, üniversite onaylı olarak verilecektir.

Başa dön